Archive for the ‘Potrzeby turystów’ Category

Święte miejsca katolików

W branży turystycznej istnieje kilka bardzo specjalistycznych kierunków podróżowania, które wybierają tylko nieliczni turyści, kierując się przy tym specjalnymi względami. Jest to jedna z wielu nisz na turystycznej mapie podróży. A niszą tak najlepiej znaną pod tym względem jest turystyka po świętych miejscach, o specjalnym znaczeniu dla katolików. Tego typu oferta skierowana jest szczególnie do bardzo żarliwych i oddanych całym sercem, wyznawców. To oni odbywają najczęściej podróże w takie miejsca. Podróże odbywają się przede wszystkim autokarami, głównie z powodu rosnących kosztów paliwa lotniczego, ale też dlatego, że autobusem można dojechać niemal wszędzie. Noclegi w takich wycieczkach planowane są przeważnie blisko ostatecznego celu podróży, aby jak najmniej czasu tracić na przymusowe czekanie na lotnisku. Cele podróży mogą też być różne. Mogą to być jakieś niezwykłe miejsca, gdzie dokonały się objawienia znane ludzkości od dawna. Mogą to być wycieczki „szlakiem wszystkich świętych

Podróżowanie z myszką

Zwiedzanie miasta, czy jakiejś konkretnej okolicy, krajobrazu połączone może być z dodatkową atrakcją, jaka jest środek transportu wykorzystany podczas tej wycieczki. Wykorzystywane są do tego stare tramwaje, na przykład w Chemnitz można objechać z wycieczką najciekawsze punkty miasta zabytkowym tramwajem. Przewodnikiem jest konduktor ubrany w dawny, stylowy mundur. Uroki nadwiślanego krajobrazu oraz samej rzeki dostępne są dla turystów poprzez rejsy pasażerskimi, spacerowymi stateczkami. Praktykowane jest to w okolicach Torunia, Krakowa czy Kazimierza nad Wisłą. Podobne spacerowe rejsy odbywają się na Sekwanie i Tamizie, nie mówiąc już o słynnych weneckich gondolach. Wielki urok miały przejażdżki kolejkami wąskotorowymi. Linie te wybudowane były jako pomocnicze i dojazdowe, zarówno dla ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Ustąpiły miejsca poszerzonym drogom szybkiego ruchu oraz zwykłym drogom krajowym. Wagony wąskotorówki ciągnęła niewielka lokomotywa spalinowa, wcześniej parowozik. Całość osiągała prędkość około trzydziestu kilometrów na godzinę, więc był czas na podziwianie widoków.

Miejsca na wakacje

Każdy z nas nie może się doczekać już okresu kiedy za oknem będą dodatnie temperatury, a do naszych domów będzie wpadało słońce w ogromnych ilościach. Będzie to znak, że nareszcie zawitało do nas ciepłe i piękne lato, na które czekamy przez cały szary rok. W tej chwili jednak musimy jednak jeszcze trochę swojego czasu poświęcić na to, aby przygotować się do okresu wakacyjnego, który pomimo tego, że wydaje się nam odrobinę odległy to jednak bardzo szybko dla nas nastanie. Nie mając miejsca na wakacje ludzie na start sprawdzają wszelkie możliwe oferty w biurach podróżniczych gdzie w okresie zimy można znaleźć dla siebie naprawdę bardzo dobre ceny na tego typu podróże. Kwestia tylko tego, aby naprawdę dokładnie sprawdzić każdą z nich. W wielu wypadkach ludzie przede wszystkim powinni sprawdzać na ile dane biuro podróżnicze jest pewne. Wszyscy doskonale bowiem znamy historię z tamtego roku kiedy to ludzie musieli masowo wracać do domów na swój własny koszt ponieważ firma, która organizowała dla nich wakacje ogłosiła upadłość. Z tego też względu dużo baczniej trzeba sprawdzać wszystkie oferty choćby by były i najbardziej renomowanej firmy. Najlepiej jest dobierać takie, które w swoich umowach mają zagwarantowane zwroty pieniędzy oraz pewność biletu powrotnego do domu dla klientów.

Turystyka na tratwie

Bardzo ciekawym patentem na oryginalne spędzenie przynajmniej jednego tygodnia wypoczynku jest wynajęcie tratwy. Praktykuje się to na Mazurach i innych obszarach zasobnych w jeziora. Tratwa wykonana jest z bali drewna połączonych ze sobą, które w tej postaci trwają przez jeden sezon, a następnie ulegają przeróbce. Tratwa jest na tyle obszerna, że mieszczą się na niej spokojnie dwa lub trzy namioty, jest palenisko, stół, ławki, rowery, leżaki. Tratwa poruszana jest dwoma potężnymi pagajami, które wymagają do obsługi co najmniej dwie osoby każdy. Nie jest to jednostka pływająca bardzo sterowna ani szybka, natomiast niezwykle wygodna. Grupa wynajmująca tratwę może spędzać na niej całe dnie – opalając się, łowiąc ryby lub nic nie robiąc. Do przemieszczania się konieczna jest jednak ekipa mocno pracująca przy wiosłach oczywiście na zmiany. Posiłki gotuje się korzystając z paleniska na tratwie. Na noc, dla bezpieczeństwa, kotwiczy się przy brzegu, a rano na rowerach można pojechać po niezbędne zakupy i znów na cały dzień odpłynąć w głąb jeziora.

Różne formy podróży podlegające określonym warunkom

Można zadać sobie pytaniem czym się różni podróż od wycieczki. Są do siebie podobne, lecz różnią się czasem i odległością. Podróż możemy określić przemieszczaniem się na duże odległości, natomiast wycieczka jest formą podróży krótkotrwałej. Co do tego w jaki sposób i z jakiej przyczyny się poruszamy, to jest to szerokie spektrum możliwości. Również nazewnictwo jest tutaj bardzo różnorodne. Osoba wydelegowana do podróży służbowej może nazywać się delegatem. Ogólnie osoba podróżna, to podróżnik, a ktoś kto udał się na wycieczkę to wycieczkowicz. Dawniej ludzie przemieszczali się konno, lecz wraz z rozwojem motoryzacji, zaczęły do tego celu służyć wszelkie pojazdy, zarówno kołowe, jak i szynowe. Dodać do tego należy także samoloty i statki. I wówczas mogliśmy przemianować podróżnika na kierowcę, pilota, czy nawet pasażera. Jeżeli weźmiemy pod uwagę przedstawiciela handlowego, który bezustannie jest w drodze, to będziemy mówić o komiwojażerze. Jeżeli celem człowieka jest wycieczka krajoznawcza, to najczęściej osobę taką nazywamy turystą, kogoś kto zwiedza ciekawe miejsca. Można jeszcze wspomnieć o formie podróży zwanej poślubną.